Китай конкурувати не в змозі: Провідні модні бренди світу шиють свій одяг в Україні й тримають це у таємниці (відео)

Працівники, які виробляють справжній одяг для відових брендів, радіють тому, що умови праці в них хороші, а зарплатня повністю "біла".

Фото: bizua.org.Українські швейні фабрики шиють брендовий одяг на експорт у Європу, а за виробництво продукції для світових брендів вітчизняна швачка отримує лише 0,5% від ціни речі в європейських бутіках. Абсолютна більшість українських фабрик працюють на експорт, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.

У Первомайську Миколаївської області на швейній фабриці працює три сотні людей, котрі виробляють справжній одяг Dolce & Gabbana, Moschino та інших відомих світових брендів. Працівники підприємства радіють тому, що умови праці в них хороші, а зарплатня повністю "біла". Замовлення дають із Німеччини, Франції та інших країн, разом із тканиною, лекалами, ґудзиками, блискавками тощо. Весь процес виробництва суворо контролюється – виробник має звітувати за кожен метр витраченого матеріалу.

Всередину готового одягу вклеюють і вшивають етикетки з брендом та інформацією про догляд за виробом. Бажаної позначки Made in Ukraine на жодному комплекті немає. "Може, соромляться. Не знаю", - припускають робітники фабрики. Чіпляти цінники на спакований одяг замовники не соромляться – як правило, там тризначні цифри в євро, від 100 до 400. З них фабрика отримує собі мізер – близько 10 євро. Матеріал коштує дорожче за працю, однак у загальній ціні це все одно дріб’язок.

Експерти пояснюють, що і тканина, і розкрій, і пошиття, і пакування і навіть транспортування – хоч за океан – становить лише третину від ціни готового виробу. Це означає, що з кожної 1000 гривень, які покупець витрачає у крамниці на сукню чи сорочку, 700 іде не виробникові, а бренду. "Бренди отримуюють мільйонні прибутки, а ці люди, які фактично створюють цей товар, вони живуть на межі бідності", - каже Оксана Дутчак, співавтор дослідження, яке європейська кампанія за чесний одяг уперше провела в Україні. Активісти влаштовують пікети брендових крамниць, змушуючи їх платити більше виробникам із третього світу.

Умови праці на українських фабриках не кращі, ніж в Азії: середня зарплата в галузі становить 2700 гривень (на фабриці в Первомайську під 8000 грн), це співмірно з Бангладеш або Македонією. Натомість у Китаї аналогічний показник мінімум учетверо вищий – тепер це не найдешевша робоча сила, бо там зарплата коливається у межах 450-700 доларів. Однак вимагати у брендів більше українські виробники не ризикують. "От у нас була фірма Gelco, хороша фірма, але Македонія їм дала умови трошки дешевші, і вони все, що шили в Україні, перемістили в Македонію", - розповів директор швейної фабрики Євген Дирдін.

Українські фахівці легкої промисловості шукають кращої долі в інших сферах, або за профілем, але в інших країнах. Останній шлях обрала Василина, котра тепер працює в Польщі, де за ту саму роботу отримує уп’ятеро більше, ніж вдома. "Поляки виїжджають в Німеччину, Англію, там вони можуть більше заробити – ми виїжджаємо в Польщу. Ми зараз заміняємо тих поляків, які виїхали на заробітки. Мені цікаво, хто буде українців заміняти", - каже вона.

Опублікував: Олександр Смаглюк
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Пілот важкого бомбардувальника розповів, чому впав Ту-22М3 і чим він унікальний

п’ятниця, 19 квітень 2024, 19:27

Для Росії літак важливий тим, що може нести ракети, які запускаються на сотні кілометрів. Оприлюднені відео падіння Ту-22М3 не дають однозначної відповіді про те, чому саме впав літак. Можуть бути декілька причин, одна з яких – поява в Україні модерніз...

Над Кримом виють сирени та лунають вибухи в різних кутках окупованого півострова

п’ятниця, 19 квітень 2024, 14:32

У тимчасово окупованому Криму вранці 19 квітня було чути вибухи. Про це повідомляє Telegram-канал Кримський вітер.